medytacja transcendentalna

Medytacja transcendentalna jest opartą na mantrach techniką medytacyjną, która została rozpowszechniona przez Maharishiego Mahesh Yogiego w latach 60. tych ubiegłego wieku.

Można powiedzieć, że medytacja oparta na mantrach to tak naprawdę każda forma medytacji, ponieważ wszystkie prowadzą do zrozumienia samego siebie jako części świata. Jednakże szacuje się, że kurs medytacji transcendentalnej przeszło już ponad 6 milionów osób.

Warto zauważyć, że samo praktykowanie medytacji nie musi być połączone z wyzwaniem religii takich jak buddyzm czy hinduizm, choć najczęściej ich wyznawcy regularnie samodoskonalą się przez medytacje. Sama medytacja może być po prostu sposobem zrelaksowania się.

Medytacja transcendentalna – jak zacząć?

Można zapisać się na zajęcia medytacyjne w szkole medytacyjnej czy też indywidualny kurs z instruktorem. Z powodzeniem można też spróbować samemu i jeśli medytacja transcendentalna przyniesie oczekiwane efekty kontynuować dalsze medytacje samemu. W razie niepowodzeń można zawsze zapisać się na odpowiedni kurs prowadzony przez instruktora.

Jak przy każdej medytacji trzeba znaleźć ciche i spokojne miejsce, a także odpowiednio wybrać porę dnia, ponieważ dochodzący zgiełk z zewnątrz może rozpraszać, a z drugiej strony, gdy zastanie nas późny wieczór można już być zmęczonym i zamiast medytować zasnąć. Dlatego najlepiej jest przystąpić do medytacji z rana lub popołudniu w miarę możliwości. Wbrew powszechnej opinii nie trzeba przyjmować pozycji lotosu. Można po prostu usiąść po turecku czy na wygodnym krześle.

Medytacja krok po kroku

Żeby zacząć właściwą medytację wystarczy wygodnie usiąść i zamknąć oczy. Można oprzeć stopy na podłodze, unieść lekko głowę i swobodnie położyć ręce na udach. Następnie trzeba zapanować nad swoim oddechem. Gdy się na nim skoncentrujemy łatwiej będzie nie myśleć o niczym. A opróżnienie umysłu z natłoku myśli to podstawa medytacji.

Następnie powtarza się w myślach krótkie mantry, czyli słowa lub zwroty. Za pierwszym razem medytacja transcendentalna może trwać tylko 5 minut, a później coraz dłużej. Optymalny czas medytacji dla początkujących to 15-20 minut dziennie.

Jak dopasować mantrę?

Można znaleźć wiele przykładów stosowanych sanskryckich mantr. Jednak mantra powinna być dostosowana do konkretnej osoby, jej potrzeb mentalnych, ale też stylu życia, temperamentu czy nawet sytuacji zawodowej. Mantra ma być motywacją, może być uspokojeniem natłoku myśli albo też zachętą do dalszego działania lub zmian. Medytując pod kontrolą nauczyciela to on wprowadza odpowiednio dobraną mantrę i kontroluje czy uczeń odpowiednio pojmuje medytację.

Tutaj można znaleźć produkty, które pomogą stosować medytację transcedentalną: https://www.czarymary.pl/t/medytacja-transcendentalna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *