Stres i życie w pośpiechu to niestety domena współczesnej cywilizacji. Nie ma co się dziwić, że coraz częściej ludzie w okolicach trzydziestego roku życia mają zawały. Jest to rzecz, która jeszcze kilkanaście lat temu była nie do pomyślenia. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że to sam człowiek zgotował sobie taki los. I to właśnie do człowieka należy ostateczna decyzja czy w dalszym ciągu będzie płynął z nurtem uczestnicząc w nieustającym wyścigu szczurów czy też zatrzyma się na chwilę, weźmie głęboki oddech i postanowi iść pod prąd dbając o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dobrym punktem zwrotnym do przemyślenia miejsca, w jakim znajduje się człowiek mogą być zajęcia jogi.

Różne koncepcje podejścia do jogi

O jodze słyszał już chyba każdy. W ubiegłym stuleciu, gdy joga pojawiła w się na polskim podwórku u wielu osób wzbudzała strach swoją egzotyką. W popłoch wpadały przede wszystkim osoby mocno związane z religią, które posądzały osoby ćwiczące jogę o przynależność do jakiejś sekty. Z biegiem lat jednak joga stała się coraz bardziej popularna i dziś już bardzo niewiele osób, które mają z nią jakieś negatywne skojarzenia.

joga dla początkujących

Jak można praktykować jogę?

Joga może być praktykowana na kilka sposobów. Niektórzy podchodzą do ćwiczeń jogi jako do sposobu na relaks i odprężenie, z kolei dla innych staje się ona przewodnią filozofią w życiu. To jakie miejsce joga zajmie w codzienności jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od konkretnego człowieka – jego potrzeb i oczekiwań.

Zajęcia z jogi

Jogę można praktykować zarówno samodzielnie w domowym zaciszu jak i na zajęciach grupowych. Ta pierwsza forma praktykowania jogi daje dużo większą intymność i możliwość całkowitego wyciszenia się i znalezienia w sobie spokoju i oderwania od problemów codzienności. Jednak ta forma polecana jest wyłącznie osobom zaawansowanym. Zajęcia dla przysłowiowych świeżaków to joga dla początkujących – grupowe kursy, które organizowane są w każdym większym mieście.

joga dla początkujących

Jakie zalety mają grupowe zajęcia jogi?

Na jodze dla początkujących kursanci poznają przede wszystkim podstawowe pozycje jogi, tak zwane asany. Osoba prowadząca zajęcia przywiązuje bardzo dużą uwagę do tego, aby pozycje były wykonywane w sposób prawidłowy, gdyż tylko takie ćwiczenia mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Im uczestnicy zajęć są bardziej zaawansowani, tym ćwiczy się bardziej skomplikowane pozycje. Opłacenie zajęć zorganizowanych ma jeszcze jeden korzystny aspekt, a mianowicie mobilizuje do regularnych ćwiczeń.

Joga – ćwiczenia dla każdego

Joga to system ćwiczeń który nie ma ograniczeń wiekowych. Również ciąża, która jest przeciwwskazaniem dla wielu aktywności w przypadku jogi nie stanowi nawet najmniejszego problemu. Są organizowane specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, dla kobiet z małymi dziećmi, a nawet organizuje się ćwiczenia dla osób z problemami z kręgosłupem. Jak widać system ten jest bardzo uniwersalny i wystarczy trochę poszukać aby znaleźć propozycję skrojoną na miarę własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *