Kąpiele leśne to dla większości z nas temat budzący zaciekawienie, jednak po głębszym zgłębieniu okazuje się, że wszystkim nam jest niezwykle bliski. Co więcej, temat kąpieli leśnych staje się bardzo popularny wśród osób, które obcowanie z naturą (przysłowiowe kąpiele leśne) traktują jako metodę na zdrowie psychiczne i fizyczne. To swego rodzaju wędrówka uzdrawiająca i pobudzająca organizm do regeneracji. W końcu od wieków uważano, że przyroda ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Kąpiele leśne

Temat kąpieli leśnych został zaczerpnięty z kultury japońskiej, a dokładniej ze sztuki shirin-yoku. Kąpiele leśne to terapie, które kultywowane są w celu wyciszenia, wzmocnienia. Leśna kąpiel to inaczej spędzanie czasu w lesie, które powoduje, że czujemy się zdrowsi, szczęśliwsi i spokojniejsi. Metoda Shinrin-yoku od dziesiątków lat jest znana w kulturze japońskiej, gdzie też stanowi jeden z głównych filarów japońskiej kultury, a w tym również jest to sposób na odbudowywanie i umacnianie naszych więzi z naturą.

Na czym polegają kąpiele leśne?

Opisywane kąpiele mogą występować w różnej formie. Tu największe znaczenie ma po prostu obcowanie, bliskość z naturą. Nie ważne, czy kąpiel leśna to spacer po lesie, czy wyjście do pobliskiego parku bądź chodzenie na boso po trawie, każdy element ma ogromną moc wpływania na nasz organizm. Lasy od wieków odgrywały ważną rolę w życiu ludzi. To one produkują tlen, oczyszczają powietrze oraz wodę. Są też siedliskiem życia wielu gatunków zwierząt i ptaków. Lasy to też źródło surowców (w tym drewna), z których produkuje się ubrania, meble i narzędzia. To również źródło pożywienia i schronienia. Kąpiele leśne według badań pomagają w regulowaniu długości snu, dlatego też są polecane osobom, które cierpią z powodu chronicznej bezsenności. Zjawisko to jest niezwykle popularne właśnie w Japonii, kolebce narodzin kąpieli leśnych, gdzie między innymi właśnie w takim celu były wykorzystywane. Jako terapia zalecane są czasami nawet kilkugodzinne wędrówki/spacery o lasach/parkach, które regularnie powtarzane przyczyniają się do uregulowania rytmu snu. Co więcej, badania te zostały potwierdzone przez wielu niezależnych naukowców, którzy również interesowali się tematyką kąpieli leśnych. Według badań, kąpiele leśne obniżają poziom stresu, poprawiają przemianę materii i stymulują układ odpornościowy.

Książka Kąpiele leśne

kąpiele leśne książka

Kąpiele leśne to też książka napisana przez Amosa M. Clifforda. Znajdziesz tam mnóstwo wskazówek, jak jeszcze lepiej wykorzystać spacery po lesie dla poprawy zdrowia i samopoczucia. Wyjdź do lasu, by zrelaksować zmęczony codzienną gonitwą umysł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *