Aby się zrelaksować, bądź skoncentrować, każdy stosuje odmienne, sprawdzone sposoby. Dla jednych jest to muzyka, dla innych hałas lub – analogicznie – kompletna cisza. Istnieje jednak grupa ludzi, na które działają odgłosy lasu. Warto jednocześnie wspomnieć, że brytyjscy naukowcy jasno podkreślają, iż natura, a właściwie jej dźwięki pomagają się zrelaksować.

Jak odgłosy lasu pomagają się zrelaksować?

Według naukowców oraz lekarzy, to właśnie odgłosy lasu są idealnym sposobem na wyciszenie się. Odkryto bowiem, że mózg człowieka pozytywnie reaguje na dźwięki natury. Wszelkie myśli odchodzą w niepamięć, a informacje z zewnątrz są lepiej przyswajane. Dzięki temu, słuchając odgłosów lasu, można osiągnąć spokój oraz relaks, a dodatkowo – codzienny rytuał tego typu znacznie wpływa na efekty naukowe.

Nagrania odgłosów lasu

Aby odsłuchać odgłosów natury, wcale nie trzeba zapakować ze sobą krzesełka i udać do pobliskiego lasu. Obecnie dostępne są nagrania, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby walki ze stresem oraz jako jedna z najbardziej skutecznych sposobów na zrelaksowanie się. Odgłosy lasu pozwalają się odprężyć oraz oczyścić umysł, w szczególności, jeśli chcemy uwolnić się od wszelkich zmartwień oraz problemów. Co więcej – dzięki słuchaniu nagrań natury, można nabrać większego dystansu do świata oraz spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. Polecam w szczególności te nagrania.

Według badań, słuchając odgłosów lasu, można zwiększyć również swoją odporność na stres, dzięki czemu przejmowanie się błahostkami odejdzie w niepamięć, a życie nabierze barw.

Eksperymenty z UK

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperymentów, podczas którego puszczali uczestnikom dźwięki ze środowisk naturalnych. W tym samym czasie ich aktywność mózgowa mierzona była za pomocą rezonansu magnetycznego, a także monitorowano autonomiczny układ nerwowy. Wyniki były zaskakujące – podczas słuchania odgłosów odnotowano wzrost aktywności przywspółczulnej, która jest odpowiedzialna za odpoczynek.

Odsłuchując odgłosów naturalnych, mózg skupiał się na czynnikach zewnętrznych, z koeli słysząc dźwięki sztuczne – na wewnętrznych. Zmiany zachowania uczestników były uzależnione od ich początkowego stanu.

Wyniki badań wpływu odgłosów lasu na relaks

Finalnie stwierdzono, że odgłosy lasu relaksują osoby najbardziej zestresowane. W przypadku osób wcześniej już odprężonych – zmiana była niewielka.

Reasumując, odgłosy lasu potrafią doskonale relaksować i są jednym z najbardziej skutecznych sposobów. Jeśli zatem inne metody odprężenia zawiodły, warto sięgnąć po tę metodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *