W obecnych czasach stres staje się coraz większym problemem, który dotyka nawet najmłodsze osoby. Sam stres jest niezwykle niebezpieczny, może prowadzić do wielu chorób. Jakie są zatem przyczyny stresu?

Kwestia ilości

Stres wynika z wielu drobnych, często jednostkowo nieistotnych, przyczyn. Pewne zdarzenia sprawiają, że ludzki system nerwowy jest pobudzony do działania, a mózg, czyli nasza jednostka centralna, w pierwszej fazie wykrywa potencjalne niebezpieczeństwa. Jak łatwo się domyślić, przyczyny stresu są różne u różnych ludzi. Wynikają z cech osobowości, zdrowia na dany moment, doświadczeniu a także umiejętnościom interpersonalnym oraz przeciwdziałania konfliktom.

Przyczyny stresu

Sytuacje trudne, sytuacje, w których człowiek czuje się niekomfortowo, albo gdy jest np. przyłapany na kłamstwie – każda z powyższych może być przyczyną mniejszego lub większego stresu, który negatywnie wpływa na ludzki organizm.

przyczyny stresu

Skutki stresu

Życie w ciągłym stresie, czyli w sytuacji, gdy organizm w ciągły sposób jest przygotowany do walki lub ucieczki z danej sytuacji, może prowadzić do wielu chorób. Problemy z sercem, nadmierna potliwość, insomnia czy najzwyklejsza biegunka – każde z nich może wynikać właśnie ze stresujących sytuacji.

Jak łatwo zauważyć, przyczyny stresu zależą w głównej mierze od osoby – zależnie od jej podatności i doświadczeń, za sytuację stresową można uznać różne rzeczy. Ciągłe życie w stresie, a więc będąc przygotowanym na walkę powoduje osłabienie organizmu, a co za tym idzie większą podatność na choroby, które nieleczone mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego też przyczyny stresu należy minimalizować, tak aby nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla zdrowia.

 

Poczytaj tez o skutecznych sposobach na stres – tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *